Finanční gramotnost
Jednou z velmi důležitých oblastí, na kterou se soustředíme při výuce našich žáků, je jejich finanční gramotnost. Toto téma je obsaženo v několika předmětech – např. v matematice, občanské a rodinné výchově a v pracovních činnostech.
Již v 90.letech jsme v PČ pro výuku finanční gramotnosti začali využívat program Baťa Junior achievement. S novým tisíciletím jsme ho doplnili materiály Finanční a ekonomická gramotnost, které vznikly za podpory MŠMT a ČNB. V tomto školním roce se učitelé naší školy účastní projektu „V Náchodě rozumíme penězům“, který byl schválen Královéhradeckým krajem v rámci OPVK – další vzdělávání pracovníků škol a školských zařízení. Jeho cílem je poskytnout pedagogickým pracovníkům ZŠ další vzdělávání v oblasti finančního vzdělávání.
Jednotlivé části projektu (hospodaření domácnosti, náklady na bydlení, zodpovědné zadlužování aj.) postupně zapojujeme do výuky.
Žáci 9. tříd si letos opět vyzkoušeli školní kolo „Soutěže Finanční gramotnost“, pořádanou MŠMT a o.p.s. Finanční gramotnost. Z něho postoupila do okresního kola nejlepší trojice ve složení Vojtěch Dušátko, Denisa Moserová a Eliška Roubíčková. Naší žáci zde obsadili krásné 2. místo a jen těsně o 1 bod jim unikl postup do krajské části soutěže.
Zatím poslední akcí pro žáky byla návštěva interaktivní vzdělávací výstavy ČNB v budově University Hradec Králové, odkud si žáci přivezli nejen vědomosti a zážitky, ale i stovky tisíc v korunách – pouze však v podobě papírových briket, do kterých se měna po skončení své životnosti lisuje.